O násReklamaKontaktPartneri
Moja Kultúra

Druhé Ja Janka Lehotského

Publikované dňa: 11 Dec 2014
Autor: Barbara Brathová, kurátorka výstavy
V divadle Malá scéna STU sa uskutočnil 4. decembra zaujímavý projekt v rámci sezóny koncipovanej na prezentáciu umelcov, ktorí sú , okrem svojej profesie, aj výtvarne činní.

Vznik nového singlu Janka Lehotského  Moje druhé ja súvisel s prezentovanou výstavou,   pretože Janko Lehotský nie je len skvelý skladateľ , spevák a muzikant , ale svoju kreativitu obrátil aj smerom k výtvarnému umeniu – zaujíma ho maľba, drevo a kameň.

Výstava „Moje druhé ja“ teda premiérovo odkrýva jeho výtvarný rozmer, prvýkrát prezentovaný verejnosti, hoci výtvarnej tvorbe sa venuje už osem rokov. Je koncipovaná do troch blokov – obraz – kameň –drevo,  ktoré sú centrom jeho záujmu. S maľbou začal v rozpätí rokov 2006-2007. Obrazy maľuje technikou akrylu podľa podkladu (fotky), pričom sa koncentruje na portréty blízkych (rodina, priatelia, známi). Jeho tváre sú na jednej strane kontrastne statické zobrazované en face v pokojnom výraze ako na fotografii, alebo naopak sú „brané“ z rôznych uhlov, podhľadov, diagonál s vyjadrením expresívnej emócie, či grimás (plač, spev, údiv, strach...). Čiara je dynamická, niekedy až hektická, používa zväčša spektrum teplých farebných tónov a do výrazu zobrazovaných vnáša istý stupeň ľahkého karikovania (Prekvapený Marko v Auparku, Vzdialený Matuškov bratranec z druhého kolena, Nevídane prekvapený jedinec, Ľudo v prievane...).

Viac ako obraz však autora uchvátil kameň a drevo. Tam sa najkomplexnejšie vrství jeho kreatívny zásah do tvrdej i mäkkej matérie, tam tvorivo vychádza z formy daného (prírodného a prirodzeného), aby vstúpil do naturálneho fenoménu svojim vlastným videním. Indiferentné drevo, alebo kameň dotvára farbou, rezom, aby tak vdýchol do matérie ľudskú dušu, dal jej nový tvar aj tvár a vyprofiloval tak artefakt bližšie komunikujúci s percipientom. Využíva prirodzenú štruktúru prírody a minimalistickými zásahmi do nej vstupuje. Zatiaľ čo kameň je len jemne dotvorený (Jednooký Boris, Bočný účes, Padnuté vajce...), v dreve je evidentný razantnejší umelcov vstup, výsledkom čoho je séria figúrok s vlastnou novovzniknutou postavou a povahou (Ján Bezpredmetný, Striptérka do exteriéru, Kráľ so zdvihnutým presvedčením, Stojím si za ním, Pot-pazušné striedavé sprchovanie...).  

Posúva malé objekty, ktoré nájdeme pri jazere, alebo v lese na level drobných umeleckých artefaktov, ku ktorým vtipne radí charakter, emóciu, príbeh. Oživuje tak zdanlivo mŕtve (vyabstrahované) zásahom kreatívnej štylizácie na komunikatívne a konkrétne. Svoje komorné dielka pomenováva s jemu vlastným humorom s esenciou láskavej irónie, provokácie a hry so slovom, ktorá je viacvýznamová. V tejto súčinnosti výtvarného a myšlienkového procesu vznikajú vo finálnom výraze novotvary objektu i slova. Akoby skladal hudbu a text zároveň, akoby zároveň „skladal“ vizuál a význam. Na výtvarnej tvorbe Janka Lehotského je sympatická skutočnosť, že ho proces tvorby baví a sám sa pritom baví dúfajúc , že zabaví aj iných. Pre Janka je výtvarná tvorba ďalším spôsobom vyjadrenia. Jeho tvorba je hrou - tak ju treba vnímať, prijať a akceptovať.   

Súčasťou vernisáže výstavy Janka Lehotského bol okrem krstu kalendára Moje druhé ja aj krst knihy Ing. arch. Pavla Mrázka Kreativita a vedomie.   Jeho osobnou záľubou je štúdium neexaktných duchovných vied. Architektúru vníma aj z iného ako bežne zaužívaného pohľadu, kde práve objavovanie nehmotnej, skrytej stránky architektúry vyústilo k vydaniu jeho prvej knihy Kreativita 1 – tvorivosť a vedomie (Motivačná kniha pre každého). „Autor sa vnára do nehmotného sveta a objavuje aj to, o čom materialistická veda nehovorí. Odkrýva skryté prejavy vedomia, ktoré vnímame ako kreativitu ľudského ducha“ – prezrádza prebal knihy.

Počas večera sme vyspovedali oboch autorov o ich tvorbe , Janko spríjemnil podujatie svojimi skladbami a prezentáciou klipu svojho syna Juraja Lehotského, filmového režiséra a dokumentaristu. Po samotnom krste a humornej rozprave o umení sa konala na záver večera autogramiáda, kde si mohli návštevníci zakúpiť publikáciu Pavla Mrázka, CDčka Janka Lehotského, ale aj jeho nový kalendár . Vernisáž vyprofilovala pozitívnu energiu v hľadisku, miestami pripomínala pri Jankových skladbách atmosféru rockových koncertov (ľudia tlieskali, spievali, mávali rukami, prejavovali nadšenie). V divadle Malá scéna STU sa v tento večer ocitlo vyše 280 návštevníkov, ktorí sa tlačili v priestoroch na každom centimetri, čo evokovalo ľahko erotický zážitok pri nechcenom predieraní a trení sa o seba v dave kropiac sa vínnym mokom J. Sme vďační a poctení, že diváci chodia za našimi akciami v tak reprezentatívnom počte. 

Ak ste nestihli vernisáž výstavy a krst knihy,  môžete si ju zakúpiť v priestoroch divadla spolu s kalendárom aj CDčkami počas celého trvania výstavy do 7. januára 2015.  Za tím divadla Malá scéna STU ďakujeme našim divákom za priazeň a tešíme sa na stretnutie v januári na výstave Drahomíra Prihela. Informáciu o tejto výstave prinesieme v príhodnom čase.

 

Foto: Rene MikoNapíšte svoj názor

Meno:

Komentár:

Zadajte text z obrázka: captcha
Text je neviditeľný

Enter your text here:

Gitarový festival Mertza už klope na dvere! Program je plný hviezd
Gitarový festival Mertza už klope na dvere! Program ...
viac...
Životopisná dráma Tanečnica prichádza do slovenských kín
Životopisná dráma Tanečnica prichádza ...
viac...
Petraník novým singlom Srdce odhaľuje dušu, možno aj tú vašu
Petraník novým singlom Srdce odhaľuje ...
viac...

Hľadáme