O násReklamaKontaktPartneri
Moja Kultúra

Druhé Ja Janka Lehotského

Publikované dňa: 11 Dec 2014
Autor: Barbara Brathová, kurátorka výstavy
V divadle Malá scéna STU sa uskutočnil 4. decembra zaujímavý projekt v rámci sezóny koncipovanej na prezentáciu umelcov, ktorí sú , okrem svojej profesie, aj výtvarne činní.

Vznik nového singlu Janka Lehotského  Moje druhé ja súvisel s prezentovanou výstavou,   pretože Janko Lehotský nie je len skvelý skladateľ , spevák a muzikant , ale svoju kreativitu obrátil aj smerom k výtvarnému umeniu – zaujíma ho maľba, drevo a kameň.

Výstava „Moje druhé ja“ teda premiérovo odkrýva jeho výtvarný rozmer, prvýkrát prezentovaný verejnosti, hoci výtvarnej tvorbe sa venuje už osem rokov. Je koncipovaná do troch blokov – obraz – kameň –drevo,  ktoré sú centrom jeho záujmu. S maľbou začal v rozpätí rokov 2006-2007. Obrazy maľuje technikou akrylu podľa podkladu (fotky), pričom sa koncentruje na portréty blízkych (rodina, priatelia, známi). Jeho tváre sú na jednej strane kontrastne statické zobrazované en face v pokojnom výraze ako na fotografii, alebo naopak sú „brané“ z rôznych uhlov, podhľadov, diagonál s vyjadrením expresívnej emócie, či grimás (plač, spev, údiv, strach...). Čiara je dynamická, niekedy až hektická, používa zväčša spektrum teplých farebných tónov a do výrazu zobrazovaných vnáša istý stupeň ľahkého karikovania (Prekvapený Marko v Auparku, Vzdialený Matuškov bratranec z druhého kolena, Nevídane prekvapený jedinec, Ľudo v prievane...).

Viac ako obraz však autora uchvátil kameň a drevo. Tam sa najkomplexnejšie vrství jeho kreatívny zásah do tvrdej i mäkkej matérie, tam tvorivo vychádza z formy daného (prírodného a prirodzeného), aby vstúpil do naturálneho fenoménu svojim vlastným videním. Indiferentné drevo, alebo kameň dotvára farbou, rezom, aby tak vdýchol do matérie ľudskú dušu, dal jej nový tvar aj tvár a vyprofiloval tak artefakt bližšie komunikujúci s percipientom. Využíva prirodzenú štruktúru prírody a minimalistickými zásahmi do nej vstupuje. Zatiaľ čo kameň je len jemne dotvorený (Jednooký Boris, Bočný účes, Padnuté vajce...), v dreve je evidentný razantnejší umelcov vstup, výsledkom čoho je séria figúrok s vlastnou novovzniknutou postavou a povahou (Ján Bezpredmetný, Striptérka do exteriéru, Kráľ so zdvihnutým presvedčením, Stojím si za ním, Pot-pazušné striedavé sprchovanie...).  

Posúva malé objekty, ktoré nájdeme pri jazere, alebo v lese na level drobných umeleckých artefaktov, ku ktorým vtipne radí charakter, emóciu, príbeh. Oživuje tak zdanlivo mŕtve (vyabstrahované) zásahom kreatívnej štylizácie na komunikatívne a konkrétne. Svoje komorné dielka pomenováva s jemu vlastným humorom s esenciou láskavej irónie, provokácie a hry so slovom, ktorá je viacvýznamová. V tejto súčinnosti výtvarného a myšlienkového procesu vznikajú vo finálnom výraze novotvary objektu i slova. Akoby skladal hudbu a text zároveň, akoby zároveň „skladal“ vizuál a význam. Na výtvarnej tvorbe Janka Lehotského je sympatická skutočnosť, že ho proces tvorby baví a sám sa pritom baví dúfajúc , že zabaví aj iných. Pre Janka je výtvarná tvorba ďalším spôsobom vyjadrenia. Jeho tvorba je hrou - tak ju treba vnímať, prijať a akceptovať.   

Súčasťou vernisáže výstavy Janka Lehotského bol okrem krstu kalendára Moje druhé ja aj krst knihy Ing. arch. Pavla Mrázka Kreativita a vedomie.   Jeho osobnou záľubou je štúdium neexaktných duchovných vied. Architektúru vníma aj z iného ako bežne zaužívaného pohľadu, kde práve objavovanie nehmotnej, skrytej stránky architektúry vyústilo k vydaniu jeho prvej knihy Kreativita 1 – tvorivosť a vedomie (Motivačná kniha pre každého). „Autor sa vnára do nehmotného sveta a objavuje aj to, o čom materialistická veda nehovorí. Odkrýva skryté prejavy vedomia, ktoré vnímame ako kreativitu ľudského ducha“ – prezrádza prebal knihy.

Počas večera sme vyspovedali oboch autorov o ich tvorbe , Janko spríjemnil podujatie svojimi skladbami a prezentáciou klipu svojho syna Juraja Lehotského, filmového režiséra a dokumentaristu. Po samotnom krste a humornej rozprave o umení sa konala na záver večera autogramiáda, kde si mohli návštevníci zakúpiť publikáciu Pavla Mrázka, CDčka Janka Lehotského, ale aj jeho nový kalendár . Vernisáž vyprofilovala pozitívnu energiu v hľadisku, miestami pripomínala pri Jankových skladbách atmosféru rockových koncertov (ľudia tlieskali, spievali, mávali rukami, prejavovali nadšenie). V divadle Malá scéna STU sa v tento večer ocitlo vyše 280 návštevníkov, ktorí sa tlačili v priestoroch na každom centimetri, čo evokovalo ľahko erotický zážitok pri nechcenom predieraní a trení sa o seba v dave kropiac sa vínnym mokom J. Sme vďační a poctení, že diváci chodia za našimi akciami v tak reprezentatívnom počte. 

Ak ste nestihli vernisáž výstavy a krst knihy,  môžete si ju zakúpiť v priestoroch divadla spolu s kalendárom aj CDčkami počas celého trvania výstavy do 7. januára 2015.  Za tím divadla Malá scéna STU ďakujeme našim divákom za priazeň a tešíme sa na stretnutie v januári na výstave Drahomíra Prihela. Informáciu o tejto výstave prinesieme v príhodnom čase.

 

Foto: Rene MikoNapíšte svoj názor

Meno:

Komentár:

Zadajte text z obrázka: captcha
Text je neviditeľný

Enter your text here:

KAMILA ŠTANCLOVÁ - KABARET POKRAČUJE
KAMILA ŠTANCLOVÁ - KABARET POKRAČUJE
viac...
Lehotského Nina je hĺbkovou sondou do detskej duše
Lehotského Nina je hĺbkovou sondou do detskej ...
viac...
Ninu uvedú osobne tvorcovia a herci na turné po regiónoch
Ninu uvedú osobne tvorcovia a herci na turné po ...
viac...

Hľadáme